Şebnem Denktaş

bilgi@sebnemdenktas.com

Dünya çöllerinin efsane çadır kampı…

Y

ıllar içerisinde sayısız Hollywood simasının safari için boy gösterdiği kampların başında gelen Botswana’daki Jack’s Camp, tamamen yenilenerek 2021’e merhaba dedi. 1940’ların otantik safari kamplarının kanvas tarzından asla ödün vermeyen Jack’s Camp’de artık eski çadırların yerini iki misli büyük çadırlar aldı. Yaklaşık 130 metrekare genişliğinde 9 çadırdan oluşan bu safari klasiği, çok sevilen yeşil ve kırmızı renklerini de korudu. Dışları yeşil kanvas kaplı çadırların iç duvarları bordoya çalan kırmızı tonunda astarlarla kaplandı. Çadırlarda kullanılan kumaşlar Hindistan ve Fas’tan tedarik edildi; birbirinden şık yastık ve minderler tamamen elde dikilerek hazırlandı. Son derece şık misafir çadırlarının hepsi, önlerinde uzanan Kalahari Çölü'ne ve onun uçsuz bucaksız tuzlalarına bakıyor...

Kalahari’nin yıldızı Jack’s Camp’in efsane hikayesi, en az kampın kendisi kadar etkileyici… Sahibi Ralph Bousfield, beş kuşaktır safari rehberliği yapan bir aileden geliyor. Babası Jack Bousfield, Afrika’ya kendini adamış saygın bir kaşif. 1960’larda Botsvana’ya gelip kelimenin tam anlamıyla kuş uçmaz kervan geçmez Kalahari Çölü’nü ve asırlar önce göllerin kuruması sonucu çölün orta yerinde oluşan Makgadikgadi tuzlalarını gördüğünde, “İşte tam aradığım yer” diyerek çadırını buraya kuruyor.

Kıtanın dört bir yanında öldürdüğü 44 bin timsahla Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Bousfield, zamanla yönünü doğa korumacılığına çevirerek avcılığı bırakıyor ve safari rehberliği yapmaya başlıyor. Yıllardır hayalini kurduğu lüks kampı hayata geçirmek için de, Makgadikgadi tuzlalarındaki bu eşsiz lokasyonda karar kılıyor. Ancak tam bu sırada oğlu Ralph ile Afrika semalarında gezintiye çıktıkları hafif uçağın düşmesi sonucu hayatını kaybediyor. Babasını yanan uçaktan çıkaran Ralph, kendi vücudunun da ciddi şekilde yanması sonucu, uzun süre yaşamını hastanelerde sürdürüyor. Kendini toparladıktan sonra da babasının mirasını yaşatmak için yola koyuluyor. Uncharted Africa Safaris adını verdiği şirketinin çatısı altında babası anısına önce Jack’s Camp’i, daha sonra San Camp’i ve son olarak da Mapula Lodge’u kuruyor. Tanzanya’da doğan, Botsvana’da büyüyen, İngiltere’de doğa korumacılığı üzerine eğitim alan Ralph Bousfield için kıtanın en bilgili ve deneyimli safari rehberi diyebiliriz. Bu özelliklerinin üzerine eklenen yakışıklılığı ve renkli kişiliği, dünyanın en tanınmış simalarını Botsvana’daki kamplarına çekmeye yetiyor. Bousfield’ın ağırladığı ve bizzat rehberliğini üstlendiği isimler arasında Amerikan Eski Başkanı George W Bush, yönetmen Coen Kardeşler, oyuncu Frances McDormand, gazeteci Jeremy Clarkson, top modeller Elle Macpherson, India Hicks ve adı Ralph’de gizli pek çok tanınmış sima yer alıyor.

 

Instagram Feed