Şebnem Denktaş

bilgi@sebnemdenktas.com

Milano’daki Four Seasons oteli baştan yaratıldı

F

our Seasons Hotel Milano, altı ay süren restorasyonun ardından Milano moda endüstrisinin kalbinde yeniden kapılarını açtı. Otelde ödüllü tasarımcı ve mimar Patricia Urquiola’nın imzasını taşıyan modern iç tasarım, uzun yıllardır yeni bir yüz bekleyen misafirleri memnun etti diyebiliriz.

15’inci yüzyıldan kalma bir manastırı mesken tutan Four Seasons Hotel Milano, 1993’te hizmete girmişti. O dönemde Kanadalı lüks turizm markasının kıta Avrupası’ndaki ilk oteliydi ve hem Milano hem ötesi için standartları belirledi. Otel şimdi de mimar Patricia Urquiola’nın lobi, restoran, bar ve bahçe alanlarına uyguladığı heyecan verici yeniliklerle göz dolduruyor.

Lobide nötr ve açık renkler eski manastırın orijinal freskleri ve dönem özellikleriyle etkileşime girerken, duvarlar bronz ilaveler ve aynalarla zenginleştirildi. Cassina, Aggiolight Custom Lamps ve Flos markalarına ait çeşitli avize ve masa lambası modelleri ile zemin aydınlatmaları alanı vurguluyor. Döşemeler ve panellerin yarattığı samimi ve zarif atmosfer benzersiz tavanlarla tamamlanıyor: Tavandaki dikdörtgen şeklindeki süsleme çerçeve içinde çerçeve oluşturarak lobinin zamansız ve ayırt edilmesi kolay bir görünüme kavuşmasını sağlıyor. Lobinin bir diğer özelliği İtalyan tasarım markaları Cassina, Poliform, Moroso, Poltrona Frau ve Stepevi’nin klasik mobilyalarını öne çıkaran dekorasyonu.

Lobiden Executive Şef Fabrizio Borraccino yönetimindeki yeni restoran Zelo’ya ulaşmak mümkün. Gün içinde kimliğini Zelo Bistrot olarak değiştiren restoran bahçeye doğru genişleyerek isteyen konuklara açık hava deneyimi de yaşatıyor.

Zelo Bistrot’nun menüsü hafif ve eğlenceli yemeklerle dolu, akşamları ise Zelo’da à la carte menünün yanı sıra şef Borraccino’nun sürpriz kreasyonlarının bulunduğu tadım menüsü ikram ediliyor. Otelin yeni barı Stilla ise Milano sosyal hayatının kalbi olmaya aday. Lobinin sol tarafında bulunan yuvarlak bar, konyak rengi deri koltuklar, kırmızı ve koyu yeşil tonlarında kadife kaplı sandalye ve kanepeler dahil zarif dekorasyonuyla otelin en güzel yerlerinden biri.

Restore edilen alanlarda otelin geçmişini hatırlatacak biçimde dikkatle seçilmiş çağdaş sanat eserleri göze çarpıyor. Seçilen sanatçılar arasında Sophie Ko, Matthew Shlian, Vanessa Beecroft, Crow Studio, Joergen Craig Lello & Tobias Arnell, lrene Kung, Massimo Listri ve Louise Mertens var.

Instagram Feed