Şebnem Denktaş

bilgi@sebnemdenktas.com

Post-Pandemi: Destinasyonlar, kurallar, öneriler, ipuçları

jj
U

çağa atlayıp yola düşmekte hala tereddütleriniz varsa, bu yazı sizin için küçük bir rehber niteliğinde… Evlere kapandığımız iki koca yılın ardından hem ruhen hem bedenen ihtiyaç duyduğumuz uzun yurtdışı tatilleri için aslında hazırız. Sadece biraz cesarete ihtiyacımız var. Onu da aşağıdaki satırlarda bulabilirsiniz.

 • Yurtdışına seyahat edebilmek için her şeyden önce aşı olmanız gerekiyor. Hem kendi sağlığınız hem de gideceğiniz ülkede uygulanan salgın kuralları açısından aşı, en büyük teminatınız olacak. Bazı ülkelere girişte sadece aşı yeterli kabul ediliyor, ekstra PCR testi yaptırmanıza gerek kalmıyor. Ancak aşıya rağmen PCR testi talep eden ülkelerin sayısının da oldukça fazla olduğunu hatırlatalım.

  Covid-19’u da kapsayan iyi bir seyahat sağlık sigortası yaptırmanızı artık pek çok ülke şart koşuyor. Ancak zorunlu olmasa dahi yaptırmanızda fayda var. Yabancı bir ülkede rahatsızlanmak, şu salgın yıllarında her zamankinden daha olası. Elinizde uluslararası geçerliliği olan bir seyahat sağlık sigortası bulunması sizi çok rahatlatacaktır.

  Uçuşunuzun durumunu sık sık kontrol etmenizde fayda var. Çünkü uçuşlar bazen son dakikada iptal olabiliyor ya da aktarmalı uçuşlara dönüşebiliyor. Ayrıca her havayolunun uçağa kabul kuralları farklı. Bazı havayolları son 72 saat içinde resmi bir laboratuvarda yaptırılmış negatif sonuçlu PCR testi isterken, bazıları havaalanında yapılan hızlı testleri yeterli görüyor. Bu konuda en doğrusu, uçuş gününe kadar havayoluyla irtibat halinde olmak ve yapılması gerekenleri bizzat ilgili yetkililerden öğrenmek…

  Seyahat edeceğimiz ülkede Kırmızı Liste’de miyiz yoksa Yeşil Liste’de mi? Maalesef hiçbirimiz dünya vatandaşı kabul edilmiyoruz. Ülkeler, içinden geçtikleri salgının güncel durumuna göre seyahat kurallarında ülkelere göre farklı kısıtlamalara gidebiliyor ve herkesi sınırlarından içeri kabul etmeyebiliyor. Türkler için İngiltere, Fransa, İtalya ve Almanya gibi ülkeler hala bazı kısıtlamalar ve karantina kuralları uygulamakta. Ancak aşılarınızı yaptırdıysanız karantinaya tabi tutulmadan dilediğiniz ülkeye girebilme olasılığınız artık oldukça yüksek.

  Ülkelere girişte ibraz edeceğiniz Covid-19 aşısı, PCR testi, seyahat sağlık sigortası ve tarafınızdan istenen diğer tüm ilgili form ve belgelerin devlet tarafından onaylı resmi kurumlarca İNGİLİZCE olarak hazırlamış olmasına dikkat edin. Aksi takdirde uçtuğunuz ülkeye girişiniz mümkün olmayacaktır.

  Havaalanlarında, uçaklarda ve gittiğiniz ülkelerdeki kapalı alanlarda hala maske takma zorunluluğu var. Bu yüzden Türkiye’den çok fazla uzaklaşmadan, Türk Havayolları’nın direkt uçuşlarıyla kolay ulaşabileceğiniz, bizler kışı yaşarken ılıman iklim vaat eden ve böylece açık alanlarda daha fazla vakit geçirebileceğiniz favori destinasyonlarımı sizin için derledim. Umarım ilham olur ve yakın gelecekte sizi yaşanan tüm bu sıkıntılardan uzaklaştıracak bir yurtdışı tatiline çıkabilirsiniz.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin renkli şehri Dubai, kış aylarında ılıman iklimi ve modern gece hayatıyla yakın bir kaçış noktası. Bugünlerde BAE’ne vize almak çok kolay olmuyor; özellikle bekarlar ve genç yaştaki çiftler için pandemi döneminde olumsuz yanıt çıkabiliyor. Ancak orta yaştakiler ve çocuklu aileler şanslı. Yine de bir seyahat acentasından vize konusunda destek alabilir ve olumlu sonuç elde edebilirsiniz. Dubai’ye son 72 saat içinde yapılmış negatif sonuçlu PCR testi ibraz ederek giriş yapabilirsiniz.

Maldivler, atöllere gruplanmış 1200 tropik adasıyla her zaman kış ortasında yazın tadını çıkarabilmenize olanak tanıyan kusursuz bir destinasyon. Son 96 saat içinde yapılmış negatif PCR test sonucunu raporlayan resmi belgelerle ülkeye giriş yapabilirsiniz. Aşı ya da vize zorunluluğunuz yok.  

Umman, hem mevsimsel hem de turistik açıdan farklı bir destinasyon olarak pandemi sonrası seyahat edebileceğiniz sıra dışı bir rota… Başkent Muskat tarihi kaleleri, otantik çarşıları, modern İslam mimarisinden örnekleri ve tabii gastronomik şölenleriyle doyurucu programlar sunarken Wahiba çölündeki aktiviteler de doğanın farklı bir yüzüyle tanışmanızı sağlıyor. Umman’a girişte vize isteniyor; ancak aşıya gerek yok. 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testi yeterli.

Zanzibar Doğu Afrika’da, Tanzanya açıklarında, kış ortasında yazı yaşayabileceğiniz avantajlı bir ada destinasyonu. Efsane rock yıldızı Freddie Mercury’nin doğum yeri olarak da bilinen adada medcezire rağmen güzel bir deniz tatili yapılabilir, su sporları ve tekne turlarıyla kafanızı boşaltabilirsiniz. Uzun yıllar Baharat Yolu’nun en önemli ticaret rotası olarak bilinen Zanzibar’a girişte 96 saat önce yaptırılmış negatif sonuçlu PCR testi yeterli oluyor. Ayrıca vize ülkeye girişte kolayca alınıyor.

Malta, Akdeniz’in tam kalbinde sımsıcak bir ada ülkesi olarak zaman zaman ihmal edilse de, yakınlarımızda şans verilmesi gereken bir destinasyon… Bir zamanlar Osmanlı hakimiyetinde günler geçiren Malta’ya kendinizi yabancı hissetmeyeceksiniz. Arap, İngiliz ve İtalyan rüzgarlarının etkilerini de görebileceğiniz Malta’da tarihi öneme sahip kaleler, saraylar, koylar, plajlar ve balıkçı köyleri sizi biraz olsun rutinden uzaklaştırabilir. Türkiye tarafından QR kodu ile verilen Covid-19 aşı sertifikasına sahip olan herkes Malta’ya giriş yapabilir. Schengen vizesi gerekli olduğunu belirtelim.

Kenya, Türk Havayolları’nın altı saatlik direkt uçuşuyla, kolayca ulaşabileceğiniz ülkelerin başında geliyor. BBC’nin pek çok doğa belgeselinin çekildiği Maasai Mara Milli Parkı’ndaki otantik kanvas çadırlar konforlu otelleri aratmıyor. Özellikle çocuklu ailelerin son derece keyifli günler geçirebileceği bir Kenya safarisini pandemi döneminde planlamak da oldukça kolay. Türk vatandaşları vize kurallarına uygun ve aşısız olarak Kenya’ya seyahat edebilir. Ülkeye sadece online vize alarak giriş yapılabildiğini belirtelim. En fazla 96 saat önce alınmış negatif PCR test sonuçlarını İngilizce olarak ibraz etmeniz gerekiyor.

Seyşeller, en büyük adası olan Mahe’deki resort’ların yanı sıra irili ufaklı bağımsız adalarda hizmet veren harika resort’larıyla Hint Okyanusu’nda turkuvaz bir tatil yaşatmak için sizi bekliyor. Maldivler’i daha önce deneyimleyenler için benzer bir alternatif olan Seyşeller’e vizesiz seyahat edebilirsiniz. Ancak her iki aşınızı da yaptırmış olmanız ve ülkeye girişten önceki 72 saat içinde yaptırılmış negatif sonuçlu PCR testi ibraz etmeniz gerekiyor.

Mauritius, dünyaya kapılarını geçtiğimiz 1 Ekim’de açtı. Oldukça korunaklı bir pandemi dönemi geçiren bu ada ülkesi, hijyen ve bulaş açısından da rakiplerine göre çok daha güvenilir bir tatil vaat ediyor. Mauritius’da pek çok lüks resort misafirlerine harika bir Hint Okyanusu tatili yaşatmayı bekliyor. Çift aşısını olan herkes son 72 saat içinde yapılmış negatif Covid-19 test sonucuyla beraber Mauritius’a giriş yapabilir. Mauritius’a vizesiz seyahat edebilirsiniz.   

Editörün Notu: Tüm bu destinasyonlarda kalabileceğiniz güzel oteller, sıra dışı deneyimler ve programlar için bana yazabilirsiniz.

Instagram Feed