Şebnem Denktaş

bilgi@sebnemdenktas.com

Lüks yataklı trenler uçakların yerini mi alacak?

Zorlu bir pandemi deneyiminden sonra yataklı trenler en güvenilir seyahat araçları arasında yer alacak. Her şeyden önce çevre duyarlılığı açısından sürdürülebilir turizmin en iyi örnekleri diyebiliriz bu trenler için… Uçaklardan yüzde 80 daha az karbon emisyonuna yol açmaları bunu kanıtlıyor. Hepsinin kendine ait banyosu bulunan süit şeklinde tasarlanmış kompartımanlar da bu yolculukları ayrıcalıklı kılıyor. Herkesin kendi kompartımanında seyahat edeceği düşünüldüğünde, mesafe ve hijyen açısından da ideal bir seçenek oluşturuyorlar. Bagaj kısıtlamasının neredeyse olmadığı bu “yavaş” yolculukları yakın gelecekte sadece romantizm arayanların değil, kalabalık ve çocuklu ailelerin de tercih edeceği kesin.

 

Böylece çoğumuzun Agatha Christie’nin “Doğu Ekspresi’nde Cinayet” romanı ile aşina olduğu yurtdışı yataklı tren yolculukları, farklı, nostaljik ve sürdürülebilir seyahatler peşinde koşanlar için artık hayal olmayacak. Bu konudaki hızlı çalışmalar sürüyor. İlk adımı atanların başında, yıllar önce harekete geçerek vizyoner liderlik anlayışını bir kez daha kanıtlayan ünlü Belmond Grubu var. Dünyanın çeşitli noktalarında işlettiği lüks butik otellerle tanınan Belmond, renove ederek hizmete soktuğu tarihi trenlerle insanları, şehirleri, kasabaları görerek seyahat etme imkanı sunuyor. Üstelik bunu beş yıldızlı otel konforunda, muhteşem gastronomik ziyafetler eşliğinde yapıyor.

 

Belmond’un renove ettiği yataklı trenlerin en ünlüsü ve en lüksü şüphesiz tarihi Şark Ekspresi’nin dönüştürülmesiyle ortaya çıkan Venice Simplon-Orient-Express… Art Deco tarzı 17 kompartımandan oluşan tren, misafirlerini Londra, Paris, Venedik ve İstanbul arası unutulmaz bir yolculuğa çıkarıyor. Beyaz eldivenli garsonların servis yaptığı birbirinden şık kompartımanların geniş pencerelerinden bakarken içinden geçtiğiniz şehirleri, dağları, nehirleri izlemenin keyfi paha biçilemez. Trenin rotasına bu yıl beş durak daha eklendi: Roma, Floransa, Cenevre, Brüksel ve Amsterdam. Farklı tarihlerde farklı programlar sunan Venice Simplon-Orient-Express’i seyahat listenize eklemenizi öneririm. Bu arada Asya’da hizmet veren kız kardeşi Eastern and Oriental Express ise Singapur-Bangkok arasını trenle kat etmenizi sağlıyor.

 

Belmond’un Avrupa’da pek çok ülkede, hatta Peru’da And Dağları’nda düzenlediği tren seyahatlerinden birine katılmak isterseniz bana yazabilirsiniz (bilgi@sebnemdenktas.com)… Fotoğraflar: Belmond Trains

Instagram Feed