Şebnem Denktaş

bilgi@sebnemdenktas.com

Yurtdışında karavan tatili için ipuçları

jj

Pandemiyle birlikte hayatımıza yerleşen hijyen ve sosyal mesafe kuralları, çocukluğumuzun rüyası olan karavan tatilini yeniden gündeme taşıdı. Hele karavanla ailece çıkılacak bir dünya turu fikri son günlerde imkanı olan herkesi cezbeder oldu. Ülke içinde karavanla tatil yapmak kolay. Ama yurtdışı için mutlaka detaylı araştırmalar ve ciddi bir ön çalışma gerekiyor. Okuduklarımdan ve bazı deneyimlerimden yola çıkarak rüyalarınızı gerçekleştirmenize katkıda bulunacak birkaç not paylaşmak istedim.

  • Her şeyden önce sizi yolda bırakmayacak sağlam bir karavan edinmeniz gerekiyor. Ve karavanın bozulması halinde yurtdışında karşınıza çıkacak tamirat masrafları ya da otel konaklamaları için de sağlam bir bütçenin hazır olması şart. Fotoğraftaki gibi vintage bir Volkswagen rüyanın ta kendisi olur… Ancak daha fazla teknoloji arayanlar için son iki senede pek çok otomobil markasının dizel ya da elektrikli modelleri konuşulur oldu.  Önemli bir not daha: Bir kez denemiş biri olarak samimiyetle söyleyebilirim ki karavan kullanmak hiç de sanıldığı kadar kolay değil. Bunu yapabileceğinizden emin olarak hazırlıklara başlamalısınız ve tabii gideceğiniz ülkelerdeki ehliyet kurallarını gözden geçirmelisiniz.
  •  
  • Norveç, karavanla baştan sona rahatça dolaşabileceğiniz ve dilediğiniz yerde durup kamp yapabileceğiniz ülkelerin başında geliyor. Çünkü Norveç yasalarına göre herkesin ama herkesin ülke içinde dilediği gibi dolaşım hakkı var. Tabii muhteşem doğal güzelliklere sahip olması da bir yol seyahati için Norveç’i dayanılmaz kılan faktörlerden bir diğeri… Fransa, İsviçre ve İtalya da aynı şekilde, her üç ülke de muhteşem doğal güzelliklere sahip kamp alanlarıyla dolu ve karavancılar için pek çok kolaylık bulunuyor. Daha da uzaklara açılmak isterseniz Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda, karavan cenneti diğer ülkeler…
  •  
  • Mutlaka ama mutlaka ciddi ve detaylı plan program yapın. Özgürce dolaşacağım, karavanımda uyuyacağım ya da çadırımı kurup kendi otelimde rahat rahat konaklayacağım diye düşünerek hareket ederseniz fazla yol kat edemeyeceğinizi söyleyebilirim. Özellikle yukarıda bahsettiğim ülkeler her ne kadar kampçılar ve karavancılar için çok ideal olsalar da, çoğu milli parkta ya da kamp alanında sayısız izin almanızı gerektiren prosedürlerle karşılaşabilirsiniz.
  •  
  • Bon Voyage!

Instagram Feed